אף אחד לא קונה יותר בתים חדשים שנבנו.

רק לפני כמה חודשים ישבו בונים ברשימות ארוכות של רוכשי דירות שהמתינו לרכוש בנייה חדשה וערכו הגרלות כדי להודיע ​​מי יורשה לעבור חוזה. לא עוד.

המכירות של בתים חדשים שנבנו צנחו ביולי, על פי דו”ח אחרון של לשכת האוכלוסין האמריקאית ומשרד השיכון והפיתוח העירוני של ארה”ב. המספר המנוכי לעונתיות של דירות חדשות למכירה ונמכר ירד ב-12.6% בהשוואה ליוני, וצנח ב-29.6% בהשוואה ליולי אשתקד.

“הירידה במכירות בתים חדשים מייצגת נסיגה משמעותית בביקוש הקונים, במיוחד מאחר שהאטות בסדר גודל כזה קדמו היסטורית למיתונים כלכליים גדולים”, אומר הכלכלן הבכיר של Realtor.com®, ג’ורג’ ראטיו. “עם המחיר החציוני של בית חדש עדיין קרוב לשיא ההיסטורי של השנה ושיעורי המשכנתאות דוחפים את עלות ההלוואות גבוה בהרבה, קונים מגלים שהם מגיעים לתקרת סבירות פיננסית”.

כשריבית המשכנתאות זינקה ומחירי הבתים עלו בעקשנות, כך המוני קונים נלהבים התייבשו. רבים כבר לא יכלו להרשות לעצמם בעלות על בתים. אחרים שחשו בשינוי בשוק התעכבו עם תיקון שוק הדיור.

קצת יותר מחצי מיליון (511,000) בתים חדשים נמכרו ביולי, עם 464,000 נוספים בשוק.

“זו ירידה מתמשכת ומשמעותית עבור שוק הדיור”, אומר רוברט דיץ, הכלכלן הראשי של האיגוד הלאומי של בוני בתים. זהו הקצב הנמוך ביותר של מכירות בתים חדשים מאז תחילת 2016.

“במחירים הנוכחיים ובריביות המשכנתא הנוכחיות, זה הפך לבלתי משתלם לקנות בית חדש, במיוחד עבור רוכשים ראשונים”, אומר דיץ.

שוקי הנדל”ן היקרים ביותר ספגו את המכה הגדולה ביותר. בחלק המערבי של המדינה, הכולל את קליפורניה היקרה, מספר המכירות והבתים למכירה ירד ב-50.3% משנה לשנה ביולי. הוא ירד ב-37% בצפון-מזרח, ב-22.9% במערב התיכון וב-20.8% בדרום.

המחיר החציוני של בנייה חדשה היה 439,400 דולר. אמנם זה עלה ב-5.9% מיוני ועלייה של 8.2% מיולי אשתקד, אבל זה עדיין היה מתחת למחיר החציוני של $458,200 באפריל. המחיר גם גבוה בכ-13.5% מעלות בית קיים (כזה שבו התגוררו דיירים בעבר).

למרות הנפילות, דיץ אומר שאין סיבה להיכנס לפאניקה. היו אפילו פחות מכירות בסוף שנות ה-2000 במהלך המיתון הגדול ביותר. ובניגוד אז, כשהיו יותר בתים למכירה מאשר קונים, ההפך הוא הנכון היום. נכון לעכשיו, לאומה חסרה כמיליון בתים, לפי NAHB.

במקום זאת, דיץ צופה שהמחירים יירדו בסופו של דבר כדי למשוך קונים. כחמישית מהבונים משתמשים בתמריצי מחירים כדי למשוך קונים בחזרה עם הורדות מחירים ממוצעות של כ-5%, על פי סקר NAHB שנערך בקרב בונים. תמריצים יכולים להיות כל דבר, החל מבונים שקונים את ריבית המשכנתא של הקונה לתקופה מוגדרת, ועד לזריקת גימורים וחומרים יוקרתיים, ועד הפחתת פרמיות עבור מגרשים פינתיים ונוף.

“הדיור, מכיוון שהוא רגיש לריבית, נוטה לחוות מיתון לפני שאר המשק”, אומר דיץ. עם זאת, זה לא אומר שהשמים יורדים, והמחירים ירדו.

“אנחנו חייבים לזכור שזה לא 2008”, אומר דיץ. עבור אלה שקודם לכן לא היה מחיר של בנייה חדשה, “יש הזדמנות, במקרים מסוימים, לקונים”.