נראה שהעליות הפרועות בשכר הדירה שבעלי הבית התענגו עליהן על חשבון שוכריהם מתמעטות.

ההאטה בשוק הדיור גלשה לשוק השכירות, והשפיעה על כמות הכסף הגדולה שמבקשים בעלי דירות רבים. דמי השכירות, שהגיעו לשיא כל הזמנים של 1,879 דולר בחודש ביולי, עלו רק 3 דולר בחודש מיוני ב-50 אזורי המטרופולינים הגדולים ביותר, על פי דו”ח חדש של Realtor.com®.

ולמרות שהם עלו ב-12.3% ביולי בהשוואה לשנה קודמת, זה ירידה מהעלייה של כמעט 17% במחיר שנראתה באביב. זו הייתה העלייה הקטנה ביותר מאז אוגוסט אשתקד. (מטרות כוללות את העיר הראשית, כמו גם את העיירות הסובבות, הפרברים ואזורים עירוניים קטנים יותר. זה מסביר מדוע דמי השכירות בתוך מרכז העיר הגדולים עשויים להיות גבוהים יותר באופן משמעותי.)

הדו”ח התבסס על הדירות, הדירות, הבתים העירוניים והבתים צמודי קרקע הרשומים להשכרה ב-Realtor.com® ביולי ב-50 המטרו הגדולים ביותר. רק דירות סטודיו ובתים עם חדר שינה אחד ושני חדרי שינה נכללו בניתוח.

“חשוב שהשוכרים יבינו שהאטת צמיחת שכר הדירה אינה זהה לשכר דירה זול יותר”, אומרת הכלכלנית הראשית של Realtor.com דניאל הייל. “בעלי הדירות הקלו על גודל העלאות שכר הדירה, אבל שוכרים רבים עדיין מרגישים את התקציבים החודשיים שלהם במצוקה. אפילו כשהם ניהלו עלויות גבוהות יותר עבור מזון ומצרכים ותחבורה, [רבים אומרים] העלייה בהוצאות השכירות והדיור היא המקור הגדול ביותר ללחץ פיננסי”.

שוכרים רבים פשוט מופקעים. בין האינפלציה הגואה, עליית מחירי הדלק ושוקי המניות והמטבעות הקריפטוגרפיים חוטפים מכות, יש להם פחות מזומנים בהישג יד להוציא יותר על דיור.

בינתיים, במהלך השנה האחרונה, הרבה בעלי בתים השלימו בהצלחה על מה שהם הפסידו במהלך הקפאת הפינוי וכאשר השכרות רבות זכו להנחה גדולה במהלך מגיפת COVID-19. אז העליות שכר הדירה הואטו.

“אני צופה שהצמיחה בשכר הדירה תמשיך להאט בטווח הקרוב”, אומר הייל. עם זאת, השכרה עדיין זולה יותר מקנייה באזורים רבים בארץ. ומכיוון שאין מספיק בתים להשכרה או למכירה, המחירים יישארו גבוהים ככל הנראה עד שיהיו יותר יחידות זמינות.

“ראינו קבלנים מפנים את תשומת לבם [להקים עוד דירות]. עם השלמת הפרויקטים הללו, הם אמורים לעזור להצעת הבתים להשכרה לענות טוב יותר על הביקוש… ולהפיג את הלחץ על שכר דירה גבוה יותר”, אומר הייל.

איפה שכר הדירה עולה הכי הרבה
שוכרים במיאמי המשיכו לחוות את הלם המדבקה הגדול ביותר. בעלי הדירות העלו את דמי השכירות ביולי בכ-26.2% לעומת שנה אחת בלבד קודם לכן. עם זאת, עד כמה שהעליות הללו היו כואבות עבור תושבי מג’יק סיטי, הן עדיין היו הרבה מתחת לזינוק של 51.6% באפריל.

דיירים בניו יורק, העומדים בפני קווים מסביב לבלוק במהלך בתים פתוחים ומלחמות הצעות מחיר, חשו גם הם את העוקץ של העלאות שכר דירה משמעותיות. דמי השכירות עלו ב-25.4% בניו יורק. בתוך העיר עצמה הם עלו ב-38.3% לעומת שנה קודם לכן. באזורים שמחוץ לעיר ניו יורק, שכר הדירה גדל ב-12.9% בלבד.

גם דמי השכירות עלו ב-24.8% בבוסטון, 20.6% בשיקגו ו-20.4% באורלנדו, פלורידה.

“מיאמי ממשיכה לעמוד בראש הרשימה עם הגידול הגבוה ביותר בשכר הדירה, אבל היא כבר לא בליגה משלה”, אומר הייל. “בכל זאת, ככל שדמי השכירות במיאמי זינקו, המחיר היחסי שלה ירד”.

אלה המתגוררים בערים הגדולות יותר ראו העלאות שכר דירה גבוהות יותר מאלו שבפרברים, כאשר העובדים חוזרים למשרדים, למסעדות ולברים שנפתחים מחדש, והבידור שוב בעיצומו. דמי השכירות זינקו ב-12.8% משנה לשנה בערים ועלו ב-11.7% באזורים.

המחיר של דירות סטודיו, הנפוצות בערים, גם עולה ביותר מיחידות חדר שינה אחד או שניים, כאשר שוכרים מחפשים יותר ויותר אפשרויות זולות יותר. מחירי הסטודיו החודשיים עלו ב-14.3%.

“אני מצפה שגידול שכר הדירה העירוני יעלה על גידול שכר הדירה בפרברים”, אומר הייל. “זה אומר ששוכרי הפרימיום צריכים לשלם כדי לחיות במרכז העיר, באמצע הכל, צפויים לעלות”.

לרוע המזל עבור שוכרים חסרי כסף, מחירי השכירות עלו ברחבי המדינה. העליות הנמוכות ביותר היו במיניאפוליס, שם גדלו דמי השכירות ב-3.3% ביולי. אחרי העיר במערב התיכון הגיעה סקרמנטו, קליפורניה, ב-3.4%; ריברסייד, קליפורניה, ב-4.2%; הפניקס, ב-4.8%; ובאפלו, ניו יורק, ב-6.3%.